گیاه کینوا فرصت بسیار عالی و سودآور جهت زراعت در مناطق گوناگون کشور برای کشاورزان و بازرگانان میباشد. عملکرد مناسب، مقاومت بالا و بازار هدف بزرگ از مزایای این دانه های شگفت انگیز هستند.

گیاه کینوا

چرا تولید کینوا سودآور است؟

برای جواب دادن به این سوال نیاز است که از دو جهت آن را مورد بررسی قرار بدهیم.

  1. زراعت و کاشت گیاه کینوا
  2. ارزش غذایی دانه های کینوا

خب همان طور که میدانید امروزه جهان با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم میکند و در این بین محصولاتی که با کمترین نیاز آب رشد و پرورش یابند انتخاب های خوبی خواهند بود.
علاوه بر این مشکل خاک حاصلخیز نیز در کشاورزی دنیا مطرح میباشد و در بسیاری از مناطق همین کشور خودمان به علت شوری زیاد خاک آن قادر به کشت هیچ گونه محصولی نیستیم.
جالب است بدانید گیاه کینوا مقاومت خوبی به هر دوی این موارد دارد و شگفت انگیز است که در آب با ای سی ۱۴۰۰۰ نیز بهره وری داشته است.
نیاز آبی کینوا حتی از گندم کمتر است.
نکته دیگر اینکه بهره وری خوبی در هکتار به نسبت بذر مصرفی و هزینه های دیگر دارد.

ارزش غذایی کینوا

و اما مورد دوم یعنی ارزش غذایی دانه های کینوا را اگر بخواهیم مورد بررسی قرار بدهیم نکته غیر قابل انکار درصد بالای پروتئین و آمینو اسیدهای این شبه غله است که آن را در دسته سوپرفود ها قرار داده است.
به راحتی میتوان کینوا را در مناطق محروم جایگزین پروتئین های حیوانی کرد که قیمت بسیار زیادی دارند.
در صنایع تبدیلی میتوان از محصولات کینوا برای بیماران سلیاکی، گیاهخواران و ورزشکاران وعده ها و خوراکی های مقوی و لذیذی را تهیه نمود.
علاوه بر اینها برای سبد غذایی همه افراد میتواند مفید باشد و حتی جایگزین برنج شود.

تجارت کینوا

تجارت کینوا

حالا که با ارزش ها و فواید گیاه و دانه کینوا آشنا شدیم خوب است به مزایای تجارت آن در کشور خودمان بپردازیم.
خب کینوا در جهان تقریباً محصول جدیدی از حیث دیدگاه تجاری به حساب میاید.
بیشترین تولید کینوا در کشورهای بولیوی و پرو و اکوادور است و در کنار اینها برخی از کشورهای اروپایی و آفریقا و حتی آسیای شرقی نیز تولید آن را انجام میدهند.
در ایران نیز از سال ۱۳۹۷ کشت وسیع گیاه کینوا آغاز گردید.
با توجه به قیمت بالای ارز در کشور ما استقبال جهانی خوبی که از کینوا به وجود آمده است، فرصت ایده آلی برای صادرات و ارز آوری به کشور به شمار میرود.
البته لازم به ذکر است برای انجام این کار نیاز به اطلاعات دقیق و حتی مشاوره با کارشناسان با تجربه در این محصول خواهید داشت تا بتوانید محصول مناسب برای هر نوع بازاری را تهیه نمایید.